Saleh Ali Al-Turki

Yönetim Kurulu Üyesi

Saleh Ali Abdulrahman Al-Turki, Beyrut Amerikan Üniversitesi İşletme Yönetimi Lisans eğitiminin ardından 1975 yılında California Devlet Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı.

Halen Nesma Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Salih Al Turki, Nesma Grup’un dışında da birçok kuruluşta da başkan olarak görev aldı. Al Turki, 2006 / 2009 yılları arasında Suudi Arabistan Odalar Birliği Başkanlığı yaptı. 2007 yılında eş zamanlı olarak Cidde Ticaret Odası Başkanlığı’nı da üstlenen Al Turki 2008 yılında Filipinler’deki Mindanao Devlet Üniversitesi’nden onursal fahri doktora unvanı aldı. Birçok sosyal teşkilatta aktif olarak rol alan Saleh Al Turki, on yılı aşkın bir süredir Cidde’deki İyilik Cemiyeti’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürmektedir. Al Turki 2010 yılında atandığı Avusturya Cumhuriyeti Fahri Konsolosluğu görevini devam ettirmektedir.

20 bin çalışanı bulunan ve bünyesinde 40′ı aşkın şirketi barındıran Nesma Holding, 1979 yılında kurulmuş olup, inşaat, telekomünikasyon, lojistik, perakende, turizm, bilişim, sivil havacılık ve gıda başta olmak üzere birçok alanda faaliyet göstermektedir. Nesma, Türkiye ve Mısır’daki yatırımlarını “Nesma Yatırım Holding AŞ” çatısı altında yapılandırmaktadır. Nesma Holding’in ülkemizde denizcilik ve kara lojistiği alanında faaliyet gösteren 3 farklı iştiraki bulunuyor.

Mehmet Koç

Yönetim Kurulu Üyesi

1971 yılında Bayburt’ta doğdu. Orhangazi Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğinden mezun oldu. Bradford Üniversitesinde master eğitimini tamamlayan Mehmet Koç daha sonra değişik görevlerde bulundu.

Koç, 2008 yılında Suudi Arabistan merkezli Nesma Holding, Gübretaş A.Ş., ve Etis Denizcilik A.Ş.'yi bir araya getirerek Negmar Denizcilik Yatırım A.Ş.'nin kuruluşuna öncülük etti. Aynı zamanda İstanbullines A.Ş. ve Etis Lojistik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Üyeliği görevini sürdürmektedir. Bugüne kadar otuz adet şirket (denizcilik, turizm, inşaat, bilişim, ihracat) kurmuştur. Şirketlerin yirmi adeti faaliyetlerine devam etmektedir.

Sosyal olarak çeşitli aktif faaliyetlerde bulunan Mehmet Koç, Türkiye'deki 9 Melek Yatırımcı ağından biri olan Bahariye Business Angels ağı içinde yer almakta ve aynı zamanda Girişimci İşadamları Vakfı Başkanlığını yürütmektedir. Koç evli ve 3 çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Oussama Najjar

Yönetim Kurulu Üyesi

1958 yılında Bağdat’ta doğdu. Beyrut’taki Uluslararası Kolej ile Kahire’deki Victoria Koleji’nden mezun oldu. Kahire Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde lisans (yüksek onur derecesi ile sınıf birincisi) ile Londra Üniversitesi Teknoloji ve Gelişim bölümünde yüksek lisans eğitimlerini tamamladı ve Birleşik Krallıktaki İmparatorluk Bilim, Teknoloji ve Tıp Koleji’nden diploma aldı.
Kariyerine 80’li yılların başında adım atan Sayın Najjar, Riyat’ta bir Mühendislik & Yönetim Danışmanlığı şirketinde çalışmaya başladı ve ardından Suudi Arabistan Krallığı’nda faaliyet gösteren birçok Suudi Arabistan ve Batı şirketlerinde bağımsız Pazarlama Danışmanı olarak görev yaptı. 
Grup için yeni ticari girişimler oluşturmak ve işletmek amacıyla Aralık 1996 tarihinde Genel Müdür Yardımcısı olarak Nesma Şirketler Grubu’na (www.nesma.com) katıldı. 
Yine Aralık 1996 tarihinde Group 4 Securitas isimli uluslararası güvenlik şirketi ile yeni bir ortaklık kurdu. Group 4 – Nesma bünyesinde emniyet ve güvenlikten sorumlu Yürütme Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi ve Nesma hissesini satana kadar dört yıl boyunca şirketi işletti. 
Aralık 1997 tarihinde Nesma ile ortaklık yaparak Bahreyn’de genel elektrik bilgilendirme hizmetleri kapsamında iki farklı e-ticaret şirketi kurdu. Gulf TradaNet 2013 yılında Naseeb Networks ile birleşene kadar Bahrain TradaNet ve Gulf TradaNet şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak görev yaptı.
Aralık 1998 tarihinden sonra Suudi Arabistan Krallığı’nda en başarılı ISP şirketlerinden biri haline gelen Nesma Internet unvanlı şirketi kurdu ve ardından bu şirketi Cyberia’ya satarak 2003 yılında ISP sektöründen çekildi ve karlılığını sonlandırdı.
2004 yılında öncü bir sistem entegratörü ve yazılım çözümü tedarikçisi olan Nesma Advanced Technology şirketini kurdu ve CEO olarak görev yaptı. 
2011 yılında, Nesma Advanced Technology ve Nesma Telecom şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi.

Ayhan Karayama

Yönetim Kurulu Başkanı

Ayhan Karayama Tokat'ın Başçiftlik ilçesinde 1968 yılında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Başçiftlik'te tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi.

Özel sektörde yatırım uzmanı, T.B.M.M.'de milletvekili danışmanı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda Özel Kalem Müdürü ve Bakan Danışmanı olarak görev yaptı. 2004 yılında Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü'nde ziraat mühendisi olarak göreve başladı.

Bir süre şube müdürü olarak görev yaptıktan sonra 07.09.2005 tarihinde Araştırma Planlama ve Koordinasyon Dairesi Başkanlığı görevine ve 25.04.2008 tarihinde TMO Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerine atandı. 2006 yılında "TMO'nun ilk fındık alım operasyonunda Fındık Alım Genel Koordinatörü olarak gösterdiği başarı" sebebiyle Bakanlık Makamı tarafından ödüllendirildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Tarım Meclisi Üyeliği, Ankara Ticaret Borsası Hububat Mamulleri Meslek Komitesi Başkanlığı, Türkiye Kamu İşletmeleri Birliği Denetim Kurulu Üyeliği, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İzleme Grubu Üyeliği, TMO Mensupları Sosyal Yardım Sandığı Vakfı Başkanlığı ve TMO Etik Kurul Başkanlığı görevlerini de yürüten Ayhan Karayama, Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesinde Ziraatçi Bilirkişi, birçok sivil toplum kuruluşunda ise kurucu, üye ve yönetici olarak görev yaptı.

18.08.2011'den itibaren Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olan ve 21.12.2015 tarihinde aynı kurumun Genel Müdür Vekilliğine getirilen Ayhan Karayama, 27.02.2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile TMO Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyelerinin kararı ile Tarım Kredi Genel Müdürlüğü'ne Ayhan Karayama getirildi.

İyi derecede ingilizce bilen Karayama, evli ve üç çocuk babasıdır.

İbrahim Yumaklı

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1992’de Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatına 1993’te Marshall Boya A.Ş.’de İthalat İşlemleri Uzmanı olarak başladı. 2011 yılına kadar Akzo Nobel Türkiye bünyesinde bulunan Marshall Boya ile bağlı grup şirketlerinin mali gruplarında yöneticilik yaptı. 2011’de Al Jazeera Türkiye'ye transfer olan Yumaklı, 2012-2015 yılları arasında Cine5 TV'de Genel Müdürlük ve Ocak-Ekim 2016 arasında Anadolu Ajansı Uluslararası Operasyonlar Direktörlüğü görevlerinde bulundu. 
28 Ekim 2016’dan bu yana GÜBRETAŞ üst yönetimindeki görevlerinin yanı sıra İcracı Yönetim Kurulu Üyeliğini yürütmektedir.
İngilizce bilen İbrahim Yumaklı, evli ve iki çocuk babasıdır.