Saleh Ali Al-Turki

Yönetim Kurulu Üyesi

Saleh Ali Abdulrahman Al-Turki, Beyrut Amerikan Üniversitesi İşletme Yönetimi Lisans eğitiminin ardından 1975 yılında California Devlet Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı.

Halen Nesma Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Salih Al Turki, Nesma Grup’un dışında da birçok kuruluşta da başkan olarak görev aldı. Al Turki, 2006 / 2009 yılları arasında Suudi Arabistan Odalar Birliği Başkanlığı yaptı. 2007 yılında eş zamanlı olarak Cidde Ticaret Odası Başkanlığı’nı da üstlenen Al Turki 2008 yılında Filipinler’deki Mindanao Devlet Üniversitesi’nden onursal fahri doktora unvanı aldı. Birçok sosyal teşkilatta aktif olarak rol alan Saleh Al Turki, on yılı aşkın bir süredir Cidde’deki İyilik Cemiyeti’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürmektedir. Al Turki 2010 yılında atandığı Avusturya Cumhuriyeti Fahri Konsolosluğu görevini devam ettirmektedir.

20 bin çalışanı bulunan ve bünyesinde 40′ı aşkın şirketi barındıran Nesma Holding, 1979 yılında kurulmuş olup, inşaat, telekomünikasyon, lojistik, perakende, turizm, bilişim, sivil havacılık ve gıda başta olmak üzere birçok alanda faaliyet göstermektedir. Nesma, Türkiye ve Mısır’daki yatırımlarını “Nesma Yatırım Holding AŞ” çatısı altında yapılandırmaktadır. Nesma Holding’in ülkemizde denizcilik ve kara lojistiği alanında faaliyet gösteren 3 farklı iştiraki bulunuyor.

Mehmet Koç

Yönetim Kurulu Üyesi

1971 yılında Bayburt’ta doğdu. Orhangazi Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğinden mezun oldu. Bradford Üniversitesinde master eğitimini tamamlayan Mehmet Koç daha sonra değişik görevlerde bulundu.

Koç, 2008 yılında Suudi Arabistan merkezli Nesma Holding, Gübretaş A.Ş., ve Etis Denizcilik A.Ş.'yi bir araya getirerek Negmar Denizcilik Yatırım A.Ş.'nin kuruluşuna öncülük etti. Aynı zamanda İstanbullines A.Ş. ve Etis Lojistik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Üyeliği görevini sürdürmektedir. Bugüne kadar otuz adet şirket (denizcilik, turizm, inşaat, bilişim, ihracat) kurmuştur. Şirketlerin yirmi adeti faaliyetlerine devam etmektedir.

Sosyal olarak çeşitli aktif faaliyetlerde bulunan Mehmet Koç, Türkiye'deki 9 Melek Yatırımcı ağından biri olan Bahariye Business Angels ağı içinde yer almakta ve aynı zamanda Girişimci İşadamları Vakfı Başkanlığını yürütmektedir. Koç evli ve 3 çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Mohamed W. Hammad

Yönetim Kurulu Üyesi

1942 Mısır doğumlu Mohamed Wassef Hammad, İskenderiye Üniversitesi Makine Mühendisliği Lisans eğitiminin ardından 1976 yılında Rutgers Üniversitesi’nde Finans Yönetimi üzerine yüksek lisansını tamamladı.1967-1972 yılları arasında JP Stevens firmasında endüstriyel kumaşlar üzerine proje liderliği yapan Hammad, 1972-1983 yılları arasında Johnson & Johnson’da Ürün Geliştirme Departman Müdürü olarak çalıştı. Araştırma-Geliştirme Liderliği konusunda Johnson & Johnson ödülünün yanı sıra 2 tane de Amerikan Patenti aldı.1983-1986 yılları arasında Cidde’de bulunan Al Kawther Su Arıtma Şirketinde Başkan Yardımcısı olarak çalışan Hammad, 1986 yılından bu güne kadar Nesma Holding Başkan Yardımcılığı’nı yürütmektedir. Aynı zamanda Nesma Holding’in ülkemizdeki temsilciliği Nesmal’de ve denizcilik ve kara lojistiği alanında faaliyet gösteren 3 farklı iştiraki olan Negmar, Etis Lojistik ve İstanbullines firmalarında yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır.

Ayhan Karayama

Yönetim Kurulu Başkanı

Ayhan Karayama Tokat'ın Başçiftlik ilçesinde 1968 yılında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Başçiftlik'te tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünü ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdi.

Özel sektörde yatırım uzmanı, T.B.M.M.'de milletvekili danışmanı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda Özel Kalem Müdürü ve Bakan Danışmanı olarak görev yaptı. 2004 yılında Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü'nde ziraat mühendisi olarak göreve başladı.

Bir süre şube müdürü olarak görev yaptıktan sonra 07.09.2005 tarihinde Araştırma Planlama ve Koordinasyon Dairesi Başkanlığı görevine ve 25.04.2008 tarihinde TMO Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerine atandı. 2006 yılında "TMO'nun ilk fındık alım operasyonunda Fındık Alım Genel Koordinatörü olarak gösterdiği başarı" sebebiyle Bakanlık Makamı tarafından ödüllendirildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Tarım Meclisi Üyeliği, Ankara Ticaret Borsası Hububat Mamulleri Meslek Komitesi Başkanlığı, Türkiye Kamu İşletmeleri Birliği Denetim Kurulu Üyeliği, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı İzleme Grubu Üyeliği, TMO Mensupları Sosyal Yardım Sandığı Vakfı Başkanlığı ve TMO Etik Kurul Başkanlığı görevlerini de yürüten Ayhan Karayama, Fikri ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesinde Ziraatçi Bilirkişi, birçok sivil toplum kuruluşunda ise kurucu, üye ve yönetici olarak görev yaptı.

18.08.2011'den itibaren Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olan ve 21.12.2015 tarihinde aynı kurumun Genel Müdür Vekilliğine getirilen Ayhan Karayama, 27.02.2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile TMO Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyelerinin kararı ile Tarım Kredi Genel Müdürlüğü'ne Ayhan Karayama getirildi.

İyi derecede ingilizce bilen Karayama, evli ve üç çocuk babasıdır.

Şaban Kayıkçı

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1967 yılında Diyarbakır'da doğdu. İş hayatına 1987 yılında Gen-Al Yağ Sanayi A.Ş'de Genel Müdür olarak başladı. 1995 yılında kurduğu Birikim yatırım danışmanlığı ve projelendirme şirketinde Genel Müdür olarak görev aldı.

2008 yılından bugüne kadar kurucusu olduğu Asyagaz Enerji ve Petrokimya A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkanlığını devam etmektedir. 3 çocuk babasıdır.